-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Nya One UI på ingång
Samsung avslöjar planerna för One UI 6.1-lanseringen

Dessa enheter får uppgraderingen först, och ungefär när den kommer.
Nästa större uppgradering för Samsungs Android 14-baserade gränssnitt One UI handlar om version 6.1, och den kommer bland annat att omfatta en del av företagets nya AI-baserade funktioner. One UI 6.1 finns redan på de senaste flaggskeppsmodellerna i Galaxy S24-serien, men nu har man gått ut med lite mer information om uppgraderingen för andra enheter.
De första enheterna som kommer att få uppgraderingen är Galaxy S23-serien (inklusive Galaxy S23 FE), Galaxy Z Fold 5, Galaxy Z Flip 5 samt Galaxy Tab S9. Där kommer man att börja rulla ut uppgraderingen i slutet av mars.
En del av uppgraderingen handlar om att implementera en rad av företags nya AI-baserade funktioner i Galaxy AI, och funktionerna som kommer att finnas med i uppgraderingen är:
- Circle to Search
- Live Translate
- Interpreter
- Chat Assist
- Note Assist
- Browsing Assist
- Transcript Assist
- Generative Edit
- Edit Suggestion
- Instant Slow-mo
Det har även talats om att One UI 6.1 ska komma till fler äldre Galaxy-enheter, men här har inte Samsung sagt något om ifall det stämmer och i så fall till vilka enheter och när.