-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Läckta prylar
Rykten: Så stor skärm får nya Samsung Galaxy Note 20 Plus

Samsung Galaxy Note 20 kan komma att få låna en del teknik från den tidigare lanserade S20-serien, men till vilken grad och vilka delar återstår att se
När Samsung lanserar nya Note-serien så brukar den ofta ha likheter med den senaste S-serien. Den här gången verkar det inte vara något undantag. Ett par läckor kring den kommande Note 20 och Note 20 Plus hintar om det i alla fall.
Samsung Galaxy Note 20 Plus verkar få samma skärm som S20 Ultra, det vill säga en 6,9” medan den mindre Note 20 får nöja sig med 6,7”. Det finns inga direkta detaljer om kamerorna än så länge men det verkar som om att tekniken kommer att lånas från Galaxy S20 Ultra. Det vore heller inte förvånande om de kommande Note 20-modellerna får lite mer RAM eller en uppgraderad CPU i jämförelse med S20-serien, det är också något som brukar ske. Vanligen lanseras Note-modellerna i augusti, men i år är ju mycket annorlunda så det återstår att se när de faktiskt lanseras.