-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Problemlösning
Oneplus släpper ny uppdatering för Oneplus 9-serien

Fortsätter att putsa bort märkena efter den problemfyllda lanseringen av Oxygen OS 12.
I december tvingades Oneplus, tillsammans med en del andra tillverka, pausa uppgraderingar av sina operativsystem på grund av att orsakade tekniska problem. Sedan dess har de arbetat med att lösa problem med hjälp av uppdateringar.
Nu har Oneplus börjat släppa ytterligare en uppdatering för Oxygen OS 12 för sin Oneplus 9-serie. Bland annat ska uppdateringen lösa problem med att ansluta till 5G-nätverk och även att somliga har upplevt problem att uppgradera sina telefoner.
Redan i december släpptes uppdateringar som tog hand om olika skärmrelaterade problem samt att enheter plötsligt kunde tappa sina anslutningar.
För tillfället är uppdateringen släppt i Nordamerika och i Indien, men enligt Oneplus kommer den att släppas på den europeiska marknaden senare i januari.