-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Ny uppdatering till 9 och 9 Pro
Oneplus släpper åter Oxygen OS 12 till Oneplus 9 – buggar åtgärdade

En problemfylld uppgradering får Oneplus att dra tillbaka Oxygen OS 12-uppgradering. Nu gör man ett nytt försök.
I mitten av december släppte Oneplus uppgraderingen till Android 12-baserade operativsystemet Oxygen OS 12 för sina enheter Oneplus 9 och Oneplus 9 Pro. Ett stigande antal rapporter som buggar och funktioner som saknas fick dock företaget att stoppa utrullningen av uppgraderingen. De rådde då också användare som ännu inte hade uppgraderat att vänta. Oneplus säger nu att de åtgärdat problemen och att en ny version av uppdateringen nu är tillgänglig.
Problem som åtgärdats är bland annat att inte kunna ringa eller ta emot samtal, långsamt Wi-Fi, anpassningsmöjligheter som har försvunnit samt funktioner som helt lyser med sin frånvaro. Oneplus lovar även att möjligheten att använda telefonernas alla kameror i Googles kameraapp, och inte som nu enbart huvudkameran, ska åtgärdats på sikt och att begränsningen bara v ar en tillfällig sådan.
Det är inte bara Oneplus som har problem med sina uppgraderingar, även Samsung fick stoppa uppgraderingarna till One UI 4 för Flip3 och Fold3 tills de har löst uppgraderingsproblem som har uppstått.