-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
Bara dagar kvar
Officiellt: Då släpps IOS 17 till Iphone och Watch OS 10 till Apple Watch

Apple har inte bara släppt nya Iphone och Apple Watch. De har även berättat när du får IOS 17 till din Iphone, samt när Watch OS 10 kommer ut.
IOS 17 presenterades redan tidigare i år och därför vet vi mycket om vad det innehåller. Du får ett nytt Standby-läge där klockan kan telefonen kan agera smart skärm, vi får nya kontaktskärmar så du ser den som ringer dig på ett nytt sätt och du får nya funktioner i Imessage, telefonsvarare för Facetime, bättre interaktiva widgets och mycket mera.
Ios 17 är tillgängligt för Iphone SE andra generationen, Iphone Xr och senare. Det innebär Iphone Xs, Iphone 11 Pro och så vidare fram till dagens Iphone 15-serie. Uppdateringen till IOS 17 släpps enligt Apple den 18 september.
Watch OS 10 släpps samtidigt

Även Watch OS 10, som är en stor uppdatering släpps samma dag, den 18 september. Den är tillgänglig för Apple Watch 4 och senare och gör det möjligt att direkt se widgets och interagera med funktioner direkt från urtavlan i din Apple Watch.