-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Stora specifikationer och litet pris
Motorola X40 lanserad

Motorolas nya flaggskepp X40 packar in mycket prestanda med en ganska speciell prislapp.
Motorola har nu officiellt presenterat sin nya modell X40, och det är en modell där företaget i fler aspekter inte har sparat på specifikationerna. Det är bland annat en av de första mobilerna som använder Qualcomms nya Snapdragon 8 Gen 2 och en Adreno 740 grafikprocessor.
Motorola X40 har en 6,7 tum stor oled-skärm med en uppdateringsfrekvens på 165 Hz men uppdateringen är ”bara” Full HD+ vilken kan påverka bildkvaliteten negativt men däremot gör skärmen mindre strömkrävande vilket kan ge bättre batteritid.
Batteriet ligger på 4600 mAh och har en laddeffekt på 125W om den laddas med sladd. Det gör att batteriet kan laddas från tomt till 50 procent på drygt sju minuter. Den trådlösa laddningen ligger däremot enbart på 15W.
Kameran på baksidan har en 50MP primär sensor, en 50MP ultrabred lins och en 12MP kamera med 2x optisk zoom.
Motorola X40 släpps i fyra olika konfigurationer med 8 eller 12 gigabyte arbetsminne och 128 upp till 512 gigabyte lagring. Den billigaste med 8 gigabyte minne och 128 gigabyte lagring lanseras med ett pris som rakt översatt till svenska kronor blir drygt 5000 kronor, medan den dyrast med 12 gigabyte arbetsminne och 512 gigabyte lagring kostar drygt 6500 kronor.
Motorola X40 kommer att finnas tillgänglig i Kina från och med den 22 december. En eventuellt global lansering kan bli aktuellt under inledningen av 2023, men då möjligtvis under namnet Motorola Edge 40.