-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Europa blir än mer digitala
Hela EU kan få gemensamt Bank ID med digital ID och digital plånbok

EU har nu tagit ett stort steg mot att skapa EU Digital Identity Wallet.
Nu har Europaparlamentet och Europeiska rådet nått fram till ett avtal gällande vad man kallar EU Digital Identity Wallet. Den kan beskrivas som en form av ID-lösning och digital plånbok som ska kunna användas över hela Europa, bland annat för att logga in på olika onlinetjänster.
Alla EU-medborgare kommer att erbjudas möjligheten att ha en EU-plånbok med digital identitet för att få tillgång till offentliga och privata onlinetjänster med full säkerhet och skydd av personuppgifter över hela Europa. Lösningen uppges ha hög säkerhet med oberoende verifiering för att skydda användarnas privata information, samt att relevanta delar kommer utnyttja öppen källkod. Den digitala plånboken ska bland annat kunna användas för att hantera och öppna nya bankkonton, genomföra betalningar samt lagra digitala dokument som körkort, läkarrecept, certifikat och biljetter.
EU Digital Identity Wallet blir till viss del även del av det som kallas DSA, eller digital services act, vilket i praktiken betyder att teknikjättar som omfattas av DSA måste erbjuda stöd för den digitala plånboken. Enligt kommissionen ska plånboken vara utformad så att det ska bli attraktivt att stödja tekniken för att locka så många som möjligt att erbjuda stöd för den.
Lösningen ska även tillåta interaktioner med andras plånböcker, samt kompatibilitet med lokala nationella lösningar samt gratis e-signaturer.
För att EU Digital Identity Wallet ska bli verklighet måste förslaget först godkännas, därefter har medborgarländerna två år på sig att erbjuda EU:s digitala plånbok till sina medborgare.