-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Klockor med sömnsvårigheter
Galaxy Watch-modeller mäter sömn fel

Samsung presenterar förslag på temporära lösningar tills de har löst problemet.
Samsung har bekräftat att flera av de senaste Galaxy Watch-modellerna har problem med sömnspårningen. På ett Samsung Community-forum i Korea konstaterar man att de populära modellerna Galaxy Watch 7 och Galaxy Watch Ultra, liksom Galaxy Watch 4, 5 och 6, kan visa felaktiga sömnrelaterade mätvärden i Samsung Health-appen.
Man har lagt fram några snabba lösningar för användare som drabbas av dessa problem. Samsung rekommenderar att du först stänger av och startar om din enhet. Dessutom föreslås att du aktiverar och sedan avaktiverar strömsparläget via klockans inställningar och ser till att du har den senaste versionen av Samsung Health-appen från Galaxy Store.
Samsung jobbar på en uppdaterad version av appen som ska åtgärda problemet permanent. Eftersom uttalandet hittills endast publicerats på ett koreanskt forum är det oklart om detta påverkar alla marknader eller om det är regionspecifikt, men företaget har informerats och mer detaljer väntas komma.