-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
-
PLUS
Bästa kameran – Duell med en twist: Samsung Galaxy S25 Ultra mot Iphone 16 Pro
-
PLUS
Krönika: Microsoft akterseglade i Androids AI-satsning
-
PLUS
De bästa nyheterna till Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så får du nytta av dem
-
PLUS
Många stoppklossar på väg mot bättre wifi
Varning för blufföretag
Bedragare utger sig för att vara mobiloperatörer

Telekområdgivarna har valt att gå ut med en varning för blufföretag som utger sig för att vara mobiloperatörer.
Organisationen Telekområdgivarna går nu ut med en varning för företag som utger sig för att vara mobiloperatörer, och försöker få sina offer att teckna avtal som innebär stora kostnader för de drabbade. Det enda företaget de tar upp med att gå ut med namn är att man har fått in klagomål kring Tele blåbär Sverige som uppger sig vara en operatör.
Telekområdgivarna varnar nu för erbjudanden från företag som utger sig för att vara operatörer och som använder sig av företagsnamn som på olika sätt är snarliga befintliga och kända operatörer. Det ska även förekomma att den som ringer utger sig för att ringa från någon av de stora operatörerna, men när du sedan får avtal eller sms så står det ett annat bolagsnamn.
Utöver varningen är Telekområdgivarna även intresserade av att komma i kontakt med personer som har blivit kontaktade av förmodade blufföretag, och då helst tillsammans med underlag (skärmdumpar på sms eller mejl till exempel) där namnet framgår.