-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
-
PLUS
Bästa kameran – Duell med en twist: Samsung Galaxy S25 Ultra mot Iphone 16 Pro
-
PLUS
Krönika: Microsoft akterseglade i Androids AI-satsning
-
PLUS
De bästa nyheterna till Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så får du nytta av dem
-
PLUS
Många stoppklossar på väg mot bättre wifi
-
PLUS
Första intrycket: Moto AI beta – smygtitt och förhandstest
-
PLUS
Krönika: Hårdvaran i Galaxy S25 nästan sekundär för Samsung
Musik utan avbrott
Youtube lanserar reklamfri betaltjänst

Med låtlistor, musik offline – och låtar från Taylor Swift - tar man upp kampen mot Spotify.
Snart kan du lyssna på musik utan reklam i Youtube. I går onsdag meddelade nämligen musikjätten att den lanserar en reklamfri abbonemangstjänst.
– Ni har bett oss om ett sätt att lyssna på musik utan annonser, att fortsätta lyssna på musik även om ni låser skärmen eller börjar använda en annan app och att kunna spela musik även om ni inte är anslutna till internet. Det är därför vi i dag lanserar YouTube Music Key beta, skriver företaget på sin blogg.
Testversionen, som är gratis, finns bland annat i Finland, Storbritannien, Spanien, Italien, Portugal, Irland och USA. I framtiden kommer abonnemanget att kosta runt 60 kronor (7,99 dollar per månad). Då slänger även Google-ägda Youtube med en prenumeration på Google Play Music i paketet.
Utmanar Spotify
Det var inte ens två veckor sedan Youtubes vd Susan Wojcicki avslöjade att en prenumerationstjänst var “nära förestående”. 50 procent av Youtubes tittarsiffror numera kommer från mobila enheter och Youtube vill med satsningen konkurrera med de många mobila musikappar erbjuder sina användare reklamfria prenumerationstjänster, berättade hon då.
– Mobilt är superviktigt. Det är viktigt för alla branscher, sa Susan Wojcicki.
Betaltjänsten utmanar alltså såväl Apples musiktjänster som amerikanska Pandora och – med låtar från Taylor Swift – Spotify, från vars musikkatalog popdrottningen drog tillbaka sina låtar för några veckor sedan.