-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Nytt försök
ZTE gör nytt försök med förbättrad under skärmen-kamera

Axon 30 5G är företagets nya försök med en porträttkamera som är dold under skärmen.
När ZTE lanserade telefonmodellen Axon 20 5G sent förra året var det först mycket prat om att den hade en porträttkamera som var dold under skärmen, vilket snabbt ändrades till hur dålig kameran var.
Nu gör ZTE ett nytt försök och börjar visa upp telefonmodellen Axon 30 5G som bland annat kommer att erbjuda en ny generation av den dolda porträttkameran. Enligt ZTE kommer kameran denna gång inte att vara synlig när skärmen är påslagen, och den ska också erbjuda bättre fotokvalitet.
Kamerorna på baksidan ryktas använda samma sensorer som ZTE Axon 30 Ultra som har en 5x periskopkamera och en primär sensor på 64 megapixel.
De tekniska specifikationerna för ZTE Axon 30 5G är inte bekräftade, men den ryktas komma att använda en Snapdragon 888 och en skärm på 120Hz och en punkttäthet på 200 ppi som fördubblas till 400 ppi över porträttkameran för att dölj den.
ZTE Axon 30 5G är tänkt att lanseras senare i sommar, och rykten talar om en lansering den 22 juli med en säljstart strax efter det.