-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Steg mot IOT-standard?
Zigbee och Thread börjar samarbeta

Zigbee Alliances och Thread Groups samarbete ska underlätta IOT-produktutveckling.
Det saknas standarder för Internet of Things, IOT, vilket bidrar till att utvecklingen och kommersialiseringen av nya produkter tar längre tid. Nu tar industriorganisationerna Zigbee Alliance och Thread Group ett steg mot ökad standardisering.
ZigBee Alliance och Thread Group väljer nämligen nu att samarbeta. Ambitionen är att påskynda utvecklingen av uppkopplade produkter för smarta hem. Samarbetet ska göra det möjligt för Zigbee-drivna applikationer att köras på Thread-drivna nätverk. Det tillkännager organisationerna i ett pressmeddelande.
I början av året publicerade även en annan branschorganisation, Open Interconnect Consortium (OIC), ett första utkast till ett ramverk för IOT-mjukvara. Ambitionen med det är att skapa en standard för hur sensorer och enheter kommunicerar. Förslaget konkurrerar med liknande förslag från branschorganisationerna AllSeen Alliance, Industrial Internet Consortium samt Thread Group och ZigBee Alliance, som nu aviserat ett samarbete kring en standard på mjukvarunivå.
Man skulle lätt kunna tolka Zigbees och Threads samverkan som första steget mot ett bredare samarbete och varför inte en möjlig sammanslagning av organisationerna. Men sådant är inte riktigt fallet: samtidigt som Zigbee och Thread tillkännager att de avser att samarbeta kring standardisering på applikationsnivå påpekar de att de har för avsikt att fortsätta vara självständiga organisationer.
Zigbee Alliance har cirka 400 medlemmar, bland dessa Freescale, Comcast, Itron, Landis & Gry och Philips. Thread Group startades av Google-ägda Nest. Bland medlemmarna finns Freescale, ARM och Samsung.