-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
Ny surfplatta
Xperia Z2 Tablet: Ännu tunnare än tidigare
Sony kickstartade Mobile World Congress med att visa upp rekordtunna Sony Xperia Z2 Tablet. Den nya tiotummaren mäter endast 6,4 millimeter i tjocklek.
Än en gång visade det sig att @evleaks har tillförlitliga källor. Under förra veckan publicerade nämligen den kände serieläckaren läckta uppgifter om Sonys kommande surfplatta, och nu kan vi konstatera att informationen var helt korrekt.
Xperia Z2 Tablet är en tio tum stor surfplatta med Qualcomms nya fyrkärniga best till systemprocessor. Vi talar så klart om Snapdragon 801, som är bestyckad med fyra Krait-kärnor på 2,3GHz, grafikkortet Adreno 330, 3 Gbyte i ramminne och 4G/LTE.
Plattans lagringskapacitet ligger på 16 Gbyte, men minnet går och att bygga ut med ett externt minneskort av typen Micro SD (upp till 64 Gbyte). Batteriet har en kapacitet på 6 000mAh, vilket påstås ge upp till 10 timmar oavbruten användning.
Skärmen mäter 10,1 tum, och har en upplösning 1920 gånger 1080 bildpunkter. I pressmeddelanden stoltserar Sony med att Tablet Z2 är den första surfplattan utrustad med Live Color LED, som uppges ge mer skarpa och naturliga färger.
Sony vill gärna också framhäva att Xperia Z2 Tablet är ”världens tunnaste och lättaste surfplatta”, med en tjocklek på 6,4 millimeter och en vikt på 426g för Wi-Fi / 439g för LTE/3G.
Sin vana trogen har Sony också gjort plattan vattentålig i enlighet med kriterierna för ip-klasserna 55 och 58.
Xperia Z2 Tablet leveras med Android 4.4 (även känt som KitKat), kommer i färger vit och svart och ska släppas i Sverige i april.
Mått: 172 x 266 x 6,4 mm
Vikt: 439 gram
Skärm: 10.1 tum, 1920 x 1200 pixel
Processor: Snapdragon 801, fyrkärnig 2.3 GHz
Minne: 3 GB RAM, 16 GB lagringsminne, plats för minneskort
Operativsystem: Android 4.4
Kamera: 8,1 megapixel (ingen fotolampa)
Batteri: 6000 mAh
Övrigt: Vattentät (IP 55/58)
Säljstart: April