-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
Sonylur för strax över 2 000 kronor
Xperia M: Sonys nya budget-minsting
På tisdagsförmiddagen presenterade Sony en ny budgetmodell: Xperia M.
Sonys Xperia-familj fortsätter att växa. På tisdagen lanserade tillverkaren Sony Xperia M, som kan beskrivas som en lillebror till 4G-modellen Sony Xperia SP och toppmodellen Sony Xperia Z.
Den nya telefonen från Sony är en nätt pjäs med måtten 124 x 62 x 9.3 millimeter, och en vikt på 115 gram.
Rent formmässigt ser Xperia M-modellen ut att påminna en hel del om Xperia SP; båda telefonerna har ett bakstycke med svagt rundade kanter. Enligt Sony ska Xperia M-modellen ha en slags ram som löper längs telefonens kortsidor, precis som Xperia SP har. En annan finess som Xperia M har begåvats med är ett gäng LED-lampor som sedan kan ställas in att lysa i olika färger när du får inkommande samtal, sms eller har satt ett alarm på telefonen.

4-tumskärm
Telefonen drivs med Android 4.1 (Jelly Bean) som operativsystem. Under skalet på enheten finner vi en dubbelkärnig Snapdragon S4 Plus-processor (MSM8227). Vidare är telefonen utrustad med en 4-tums tft-skärm (upplösning 854 gånger 480 bildpunkter), 1 gigabyte i ram-minne, 4 gigabyte i lagringsminne samt plats för minneskort på upp till 64 gigabyte, en 5-megapixelskamera med stöd för HDR, NFC och DLNA. Luren har ett utbytbart batteri med en kapacitet på 1750 mAh, och är dessutom försedd med Sonys batterioptimeringsfunktion Stamina Mode, där du kan bland annat kan ställa in att telefonen ska stänga av wifi när batteriet börjar tryta.
Sony skriver att Xperia M kommer att släppas i en version med stöd för dubbla sim-kort på vissa marknader i världen. Men här i Sverige kommer vi att få nöja oss med singelsimkorts-modellen, skriver tillverkaren i ett mejl till mobil.se.
Sony Xperia M ska släppas i färgerna svart, vit, lila och lime. Telefonen kommer att finnas tillgänglig från i slutet av sommaren, och ska då ha ett rekommenderat cirkapris på 2 195 kronor.
Mått: 124 x 62 x 9.3 mm
Vikt: 124 gram
Skärm: 4 tum, TFT, 854 x 480 bildpunkter
Operativsystem: Android 4.1 (Jelly Bean)
Processor: Dual-Core, 1GHz Qualcomm Snapdragon S4 Plus
Minne: 1 gigabyte ram, 4 gigabyte lagringsminne, minneskortskapacitet på upp till 64 gigabyte
Anslutningar: NFC, DNLNA, Bluetooth v4.0, wi-fi, wi-fi hotspot, aGPS
Kamera: 5 megapixel, 4x digital zooma, auto-fokus, ansiktsigenkänning. Videosamtalskamera (VGA) finns också.
Batteri: 1 750 mAh, löstagbart
Släpps: I slutet av sommaren 2013
Pris: Cirka 2 500 kronor