-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Smart jogg
Xiaomi gör löpardojor

Smarta träningsarmband är gamla nyheter enligt Xiaomi, som meddelar att de snickrar på ett par uppkopplade löpardojor.
Det är tillsammans med den kinesiska skotillverkaren Li-Ning som Xiaomi håller på och bygger ihop ett par löparskor. Xiaomi har sedan tidigare lanserat Mi Band, som är ett aktivitetsband, men nu breddar de alltså arsenalen.
Skorna ska ha en sensor i vardera sko och de ska plocka upp både antal steg, men även olika data för hur din löparform är. Tillsammans med en app ska det hela sedan erbjuda dig såväl träningsanalys som olika belöningar för uppnådda träningsmål.
Exakt när skorna ska komma ut på marknaden återstår att se, men Li-Ning hävdar att de kommer att bli ”väldigt prisvärda”. Exakt vad det betyder i svenska pengar återstår att se, men samtidigt ska vi nog inte gissa att Sverige är den första lanseringsmarknaden för skorna heller.