-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
-
PLUS
Bästa kameran – Duell med en twist: Samsung Galaxy S25 Ultra mot Iphone 16 Pro
-
PLUS
Krönika: Microsoft akterseglade i Androids AI-satsning
-
PLUS
De bästa nyheterna till Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så får du nytta av dem
-
PLUS
Många stoppklossar på väg mot bättre wifi
Färska siffror från analysfirman App Annie
Whatsapp nu populärare än Facebook-appen globalt

Facebooks köp av meddelandetjänsten Whatsapp 2014 verkar av allt att döma ha varit en vettig investering. Nu har nämligen Whatsapp-appen blivit större än Facebook-appen globalt.
Det är analysfirman App Annie som kommer med siffrorna, som är baserade på uppskattningar. Och enligt dem så ska Whatsapp-appen redan i september förra året för första gången ha passerat ägarbolaget Facebooks egen huvud-app, och därefter ska man ha hållit ställningarna som den starkaste Facebook-ägda appen globalt. Slår man ut siffrorna över hela 2018, så var dock Facebook-appen snäppet mer populär. Men tittar man på enskilda länder, så har Whatsapp faktiskt varit större under hela det gångna året. Några av de länderna är Storbritannien, Schweiz, Spanien, Singapore, Nederländerna, Hongkong, Tyskland och Finland.
Inte lika stort i USA
Whatsapp är däremot inte på långa vägar en lika stark app i USA som på andra håll i världen. Där kniper Facebooks huvudapp och meddelandetjänsten Messenger topplaceringarna, medan Whatsapp inte ens tar sig in på topp 10. En talesperson för Whatsapp har valt att inte kommentera App Annie-siffrorna, vilket är aningen anmärkningsvärt. Sedan Facebook köpte tjänsten så har man varit motvilliga när det handlat om att offentliggöra användarsiffrorna. Facebooks grundare och vd Mark Zuckerberg valde vid den senaste kvartalsrapporten att inte redogöra för Whatsapps aktiva användarbas, utan nöjde sig med att presentera en siffra för alla Facebooks appar tillsammans.