-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
-
PLUS
Bästa kameran – Duell med en twist: Samsung Galaxy S25 Ultra mot Iphone 16 Pro
-
PLUS
Krönika: Microsoft akterseglade i Androids AI-satsning
-
PLUS
De bästa nyheterna till Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så får du nytta av dem
-
PLUS
Många stoppklossar på väg mot bättre wifi
-
PLUS
Första intrycket: Moto AI beta – smygtitt och förhandstest
-
PLUS
Krönika: Hårdvaran i Galaxy S25 nästan sekundär för Samsung
Från speltjänst till spelkonsol
Valve lanserar mobil spelkonsol för PC-spel

Tar sikte på Nintendo Switch och spelmobiler med möjligheten att spela PC-spel.
Att spela PC-spel på resande fot har tidigare krävt en kraftfull laptop. Nu tänker Valve, företaget som ligger bakom speltjänsten Steam, ändra på det med den mobila spelkonsolen Steam Deck. Konsolen kommer att ha en LCD-skärm på 7 tum med upplösningen 1280x800 och stöd för 60 Hz, 16 gigabyte arbetsminne och från 64 gigabyte upp till 512 gigabyte lagringsutrymme som ska gå att bygga ut med SD-minneskort. Batteriet påstås räcka till 2-8 timmars spelande.
Konsolen kommer att köra en ny version av Valves operativsystem Steam OS som baserar sig på Linux men som är gjort för att köra Windows-baserade spel. Valve säger dessutom att konsolen kommer att vara tillräckligt kraftfull för att kunna köra även tyngre spel än vad som brukar associeras med handhållna spelenheter.
Steam Deck kommer att börja levereras i december men kan förhandsbokas redan nu för 419 euro (64 gigabyte lagring), 549 euro (256 gigabyte) och 679 euro (512 gigabyte lagring.