-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Norsk webbläsarutvecklare
Uppköpsbud på Opera för 10 miljarder

Ett kinesiskt konsortium vill köpa det norska företaget Opera som utvecklar webbläsare till mobiler och datorer.
Budet är på drygt 10,5 miljarder norska kronor (ungefär detsamma i svenska kronor), och har lagts av ett kinesiskt konsortium bestående av spelutvecklaren Kunlun, mobilsäkerhetsföretaget Qihoo, med stöd av investeringsfonderna Golden Brick och Yonglian. Operas vd Lars Boilesen uttalar sig positivt om budet, och ser konsortiet som en stark, logisk ägare till Opera.
Opera är mest känt för sin webbläsare till olika plattformar, som bland annat erbjuder komprimering av dataöverföringen för att spara datatrafik där denna är dyr eller begränsad. Det har bland annat gjort plattformen populär i utvecklingsländer. På sistone har man även tagit tekniken till videokomprimering. Opera har även ett annonsnätverk genom sin plattform som konsortiet förmodligen vill nå ut genom. Opera har sitt huvudkontor i Oslo, men har även ett utvecklingskontor i Linköping.
De största aktieägarna, som tillsammans äger en tredjedel av Opera, har redan tackat ja till budet, och det förefaller troligt att affären går igenom.