-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
-
PLUS
Bästa kameran – Duell med en twist: Samsung Galaxy S25 Ultra mot Iphone 16 Pro
-
PLUS
Krönika: Microsoft akterseglade i Androids AI-satsning
Android Wear
Två nya Androidklockor från Michael Kors
Fossil har släppt två nya Android Wear-klockor under varumärket Michael Kors.
Android Wear har int slagit an riktigt bland mobiltillverkarna, men klocktillverkarna har inte givit upp systemet. Åtminstone inte Fossil, som gör smarta klockor åt en rad varumärken. Senast ut är Michael Kors, som fått två nya modeller, som i sin tur har en rad olika utföranden.

Sofie är tänkt för kvinnor, med en tunnare och lättare konstruktion. Den kommer att säljas med åtta olika pläterings- och armremskombinationer och dessutom ska det finnas sju olika utbytbara armband att köpa till. Grayson vänder sig i sin tur enligt tillverkaren till män, med ett sportigare utseende, fyra pläteringsalternativ och fyra rem-alternativ.
Klockorna har som sagt Android Wear 2.0 som operativsystem, där du kan välja virtuell urtavla själv, komma åt telefonfunktioner med röstkommandon, spåra din hälsa med Google Fit bland annat, och installera tredjepartsappar. Å andra sidan dras systemet med buggarr och Bluetoothbekymmer som verkar ta en evighet att åtgärda.

Klockorna kostar mellan 3700 och 5300 kronor, beroende på utförande.