-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
Rädda att bli utan
Tre överklagar PTS regler för 700 MHz-bandet

Mobiloperatören Tre tycker att PTS regler för auktionen av 700 mHz-bandet riskerar att strypa konkurrensen.
Post & Telestyrelsen presenterade nyligen villkoren för spektrumauktion av 700 mHz-bandet. Frekvensbandet ger bra räckvidd och väntas bli eftertraktat av operatörerna, både för 4g och den kommande 5g-tekniken.
I remissvaren inför auktionen hade samtliga mobilnätoperatörer utom Telia uttryckt oro för att en operatör enligt reglerna kunde köpa upp hela frekvensområdet och få monopol på det.
Detta valde PTS att ta hänsyn till, men fortfarande skulle en operatör kunna köpa majoriteten av frekvenserna, och två dela upp dem mellan sig helt. Därför överklagar nu Tre auktionsreglerna.
Tre hävdar att PTS regler bryter mot flera EU-direktiv om konkurrens. Man hänvisar också till andra EU-länder där praxis blivit att befintliga operatörer garanterats frekvenstilldelning.
Hur det är med den konkurrensen i Sverige i praktiken är en annan femma. Vi har fyra stora mobilnätoperatörer, Telia, Tele2, Telenor och Tre, men dessa samarbetar i olika konstellationer så att vi på de flesta ställen har två gsm-nät, två 3g-nät och tre 4g-nät. Att det är just Tre som överklagar kan tolkas som att man är orolig för att Telia och Tele2/Telenor-samarbetet ska dela upp 700 MHz-bandet mellan sig och lämna Tre utanför.