-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
Samarbetar med finska Haltian
Telenor Connexion satsar i öst

Genom ett samarbete med finska Haltian vill Telenor Connexion nå nya kunder i Finland, Ryssland och i de baltiska staterna.
Telenor Connexion är ett dotterbolag till Telenor Group som sysslar med att ta fram mobila maskin-till-maskin-lösningar och uppkopplade produkter åt företag, med en hel del stora kunder bland annat inom fordonsindustrin på portfolion. Nu hoppas man på att utöka verksamheten österut och att koppla upp fler företag i de baltiska staterna, i Finland och i Ryssland genom ett partnerskap med finska bolaget Haltian, som är specialiserade på trådlös teknologi.
– Vårt partnerskap kommer att förse företag i dessa marknader med de uppkopplade lösningar och produkter som behövs för att kunna avancera på dagens allt mer konkurrensutsatta marknad, säger Haltian-chefen Pasi Leipälä i ett pressmeddelande.
Genom samarbetet siktar Telenor Connexion och Haltian på att tillsammans förse företagskunder med helhetslösningar inom uppkopplade prylar för hela kedjan från hårdvara och mjukvara till drift och support.
– Partnersskapet hjälper oss att nå nya marknader och stärker närvaron i den nordiska regionen, säger Fredrik Åkerlind, försäljningschef på Telenor Connexion.