-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
IOE For Real 2014
Tele2 blir Vattenfalls M2M-leverantör

Vattenfall har valt Tele2 M2M Global Solutions som helhetsleverantör av M2M-anslutningar i hela Europa.
Tele2 ska leverera maskin-till-maskin-anslutningar till elbolaget Vattenfall-gruppen över hela Europa. Det avslöjade Rami Avidan, chef för M2M Global Solutions, vid seminariet Internet of Everything For Real idag. Först ut är uppkopplingen av elektriska bilar i Berlin, Stockholm och Amsterdam.
Avtalet innebär att Vattenfall centraliserar alla sina M2M/–anslutningar via Tele2 i hela Europa.
– Vattenfall-gruppen är en av de större Europeiska spelarna inom energiområdet. Vi är mycket glada över att Vattenfall-gruppen har valt Tele2 som sin leverantör för sina anslutningar inom Europa. Detta kontrakt är ytterligare ett bevis på att Tele2s globala M2M-erbjudande är mycket konkurrenskraftigt och attraktivt på marknaden, säger Rami Avidan.
En rad nya samarbetspartners
På eventet presenterade Rami Avidan Tele2:s M2M-strategi, där operatören valt att satsa på partners i stället för att leverera allt på egen hand.
– Andra operatörer har partnerprogram men dessa fungerar inte. Det som skiljer oss från våra konkurrenter är att vi tar affärer till våra parners, sa Avidan.
Han passade på och presenterade inte mindre än fyra nya samarbetspartners: CGI, HCL, Landis + Gyr och NetCommWireless. Tele2 blir därmed global partner till CGI och kommer att samarbeta med företaget kring så kallade smart cities-tillämpningar. Samarbetet med HCL kommer för sin del att fokusera på lösningar till hälsosektorn.