-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
Oxygen Os 5.1.9
Systemuppdatering ger Oneplus 6 bättre kamera

Oneplus har rullat ut en uppdatering till Oneplus 6 som framför allt innebär förbättringar av kamerans bildkvalitet.
Inte för att Oneplus 6 hade dålig kamera innan. Benchmarkföretaget DxOMark gav kameran 96 poäng, att jämföra med strax över 100 för Huawei P20 Pro, men DxOMark är inte på något sätt facit. När mobil.se testade kameran fann vi den inte riktigt i nivå med de bästa, men särskilt med avseende på telefonens prislapp ändå riktigt bra.
Oneplus själva verkar i alla fall ha sett utrymme för förbättringar, för med den senaste systemuppdateringen, som ger Oneplus systemversion Oxygen OS versionsnumret 5.1.9, innehåller främst förbättringar av kameran. Oneplus uppger ökad skärpa, bättre dynamiskt omfång, bättre kantdetektering för foto i portrait mode samt snabbare fokus och mer korrekt färgåtergivning som förbättringar.
Man har också valt att integrera Google Lens i kameraappen. Google Lens använder artificiell intelligens för att identifiera föremål på bilden och ge dig information om dem. Exempel kan vara fakta om kända byggnader, eller var du kan köpa en produkt på nätet.