Störsändare för mobiltelefoner i fickformat
Då och då stöter man på människor som inte har vett att stänga av mobilen när de borde. Då önskar man att man hade en störsändare i fickan.
CX 200 Portable Director II Cell Phone Jammer säljs av ett företag i Japan och det lär nog dröja innan den här typen av produkter dyker upp på den svenska marknaden. Helt enkelt av den anledningen att det i nuläget skulle vara olagligt för privatpersoner att störa ut mobilkonversationer i närheten. Men tanken är ändå tilltalande.
Störsändaren har två lägen, ett som leder till ett omdelebart stopp för mobilpratande som varar i 70 sekunder. Det andra läget ska antagligen inte vara så påtagligt för den som drabbats. På ett "naturligt" sätt dämpas samtal i närheten tills kontakten helt bryts. Det är oklart hur länge störningen då pågår, uppger webbplatsen Red Ferret.
Sändarens räckvidd är omkring 3 meter.
Störsändaren kostar cirka 71 dollar, vilket motsvarar omkring 530 kronor.