-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Bättre täckning för satellitinternet
Starlink växer och täcker allt mer av Sverige

Elon Musks satellitinternet täcker nu ännu mer av Sverige.
Företaget Starlinks satellitbaserade internetuppkoppling Starlink fortsätter att expandera och tänka att större områden i takt med att allt fler satelliter blir en del av tjänsten. Det var i mitten av maj som Starlink börja täcka de södra delarna av Sverige, närmare bestämt upp till i nivå med Halmstad, Växjö och södra spetsen av Gotland.
Nu har täckningen utökats så att det nu ska gå att använda Starlink upp till i nivå med Karlstad, Örebro, Eskilstuna och Stockholm.
Igår, den 24 juli, sköts det dessutom upp ytterligare en Falcon 9-raket från Kennedy Space Center i Florida med ytterligare 53 satelliter. Detta var bara två dagar efter en annan uppskjutning från Vandenberg Space Force Base i Kalifornien med 46 Starlink-satelliter. Gårdagens uppskjutning var den 33:e uppskjutningen med Starlink-satelliter under 2022.