-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Ny högtalare och ny smart skärm
Spår upptäckta efter nya Google Nest-produkter

Programkod i senaste Google Home-appen avslöjar ännu inte utannonserade produkter.
Googles evenemang Google I/O 2024 inleds den 14 maj, och i upptakten till detta dyker det upp flera nya läckor och spår efter produkter som troligtvis kommer att utannonseras.
I den senaste versionen av Google Home-appen har det upptäckts två stycken nya produkter i form av en ny Nest Audio-högtalare, samt överraskande nog en ny Nest Hub Max. Senaste det släpptes en Nest Hub Max var 2019 och många trodde att det var ett avslutat kapitel i och med lanseringen av Pixel Tablet. Då den nya enheten dels ligger parallellt med den gamla enheten i programkoden, samt att den i likhet med andra Nest Hub inte använder Android, pekar allt på att det handlar om en helt ny enhet.
På samma sätt ligger den nya Nest Audio parallellt i programkoden med föregångaren som släpptes 2020.
Vilka specifikationer de nya enheterna kommer att erbjuda är däremot inte känt.
Det har även dykt upp spår efter en ny Chromecast with Google TV inklusive en ny fjärrkontroll. Inte heller här finns det några konkreta specifikationer, men det spekuleras i starkare processor, mer arbetsminne och lagringsutrymme, och stöd för nya codecs.