-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Finns ännu bara i Homepod
Sonos öppna för att förse sina högtalare med Siri

I dagsläget finns Amazons AI-assistent Alexa på en rad externa plattformar, däribland för Sonos multirumshögtalare. Och där kan även Apples motsvarighet Siri komma att dyka upp på sikt.
Den som vill använda Siri med en multirumslösning – eller ens en högtalare av något slag överhuvudtaget – får i dagsläget vackert fina sig i att köpa Apples egen högtalare Homepod. På det området skiljer sig Apple väsentligt från konkurrenterna Alexa och Google Home, som finns implementerade i mängder av tredjepartshårdvara. Men multirumsjätten Sonos, som blivit ett mycket populärt varumärke på senare år, kan komma att förse sina högtalare med Siri. Viljan finns åtminstone, om man får tro företagets vd Patrick Spence.
Upp till Apple
Det är i en intervju med sajten The Verge som Spence hävdar att bollen mer eller mindre ligger hos Apple. ”Jag tror att Apple i nuläget behöver bestämma sig kring hur man ska göra med Siris tillgänglighet för tredje part, men vi har haft flera samtal och ser fram emot ännu fler” säger Spence i intervjun. Apple meddelade i samband med utvecklarkonferensen WWDC förvisso att man öppnar upp Siri för tredjepartsutvecklare, men vi gissar att Sonos möjligen vill ha kontroll på en annan nivå än vad Apple kan erbjuda i dagsläget. Dessutom lär Apple vilja sälja Homepod-enheter, vilket självfallet skulle kunna utgöra ett rent affärsmässigt hinder. För oss svenskar som inte har tillgång till Homepod i nuläget vore det onekligen välkommet med stöd för Siri i Sonos-produkter.