-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Geekbench 3
Snapdragon 620 spöar 810

Ett prestandatest baserat på Geekbench visar på ett mellanklassigt prestandamonster.
Det har varit mycket kontrovers om Snapdragon 810 på sistone. Mindre har det dock pratats om att Qualcomm lanserade fyra nya chipset för mobilernas mellanklass i februari. Vi har inte hört eller sett mycket om de här andra chippen sedan dess men nu har Snapdragon 620 visat framfötterna på Mydrivers.
I vad som förhoppningsvis inte blir en förlängning av stekheta chipset, överraskar 620 med att prestera bättre än 810. Testet där mellanklassmodellen imponerar gäller det för enskilda kärnor där 620 leder med 1513 poäng mot 1227 för Snapdragon 810. Där vinner den till och med över Exynos 7420, som ju sitter i Samsung Galaxy S6, men skillnaden är minimal. Båda de övre prisklassernas chipset presterar dock bättre i det flerkärniga provet, särskilt Samsungs hemmabygge. Snapdragon 620 ligger dock inte långt efter sin storebror med bara cirka 400 poängs skillnad.
Att 620 kan hålla samma tempo med chipset som ingår i betydligt dyrare mobiltelefoner kan ses som betryggande. Vi hoppas att det här betyder att vi slipper fler febriga mobiltelefoner. Chipsetet ska släppas tillsammans med Snapdragon 425 och 415 senare i år.