-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
Skype nu med videosamtal
Som Mobil kunde berätta om i somras har nu Skype lanserat en ny version av sitt program för ip-telefoni. Den stora nyheten är att man nu också kan ringa videosamtal. Du kan se den du pratar med i fullskärmsläge och vilket intryck du själv ger i rutan hos motparten kan man kontrollera i en liten ruta i ett av hörnen
Bland de andra nyheterna finns förenklingar i användargränssnittet. Med ett klick ska man till exempel kunna starta en chatt under en videokonferens eller skicka filer till andra användare. Det har också blivit möjligt att söka på telefonnummer och skypenummer i programmets sökfält.
Skype 2.0 är en så kallad betaversion, det betyder att programmet inte är riktigt färdigutvecklad och man får vara beredd på att det kan innehålla buggar.