-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
Doldes skickligt
Skadlig kod upptäckt i flera appar i Playbutiken

Säkerhetsexperter vid Sophos Labs upptäckte nyligen en rad appar med skadlig kod i Googles Playbutik. Apparna var inte bara maskerade som ”harmlösa” utan var även mycket skickligt kodade för att undvika att fastna i Googles skyddsnät.
Apparna som Sophos Labs säkerhetsexperter upptäckt hann dessvärre laddas ned runt en halv miljon gånger innan Google fick kännedom om saken och kunde radera dem. Att upptäcka dem från första början var dessutom lättare sagt än gjort. Detta då apparna ska ha varit mycket skickligt kodade, på ett sätt som gjorde att Googles automatiska skyddsnät inte klarade av att fånga upp dem.
Maskerade som QR-kodläsare
Apparna var bland annat maskerade som QR-kodläsare och ”smarta kompasser”, men huvudsyftet med dem var att plantera skadlig kod på enheterna, som därefter bombarderades med reklam och annonser av olika slag. För att det inte skulle vara alltför uppenbart väntade apparna dessutom i sex timmar innan den skadliga koden aktiverades. Samtliga appar ska nu vara bortplockade från Playbutiken.