-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
12 appar
Skadlig kod i Android-appar: 300 000 kan ha fått bankuppgifter stulna

I 12 appar som hittats i Google Play Store har innehållit skadlig kod som i sin tur kunnat ladda ner mjukvara för att stjäla användarens bankuppgifter.
För några dagar sedan kunde vi rapportera om att det hittats många infekterade appar i Huaweis appbutik. Nu har en ny säkerhetsrapport dykt upp där 12 olika appar i Google Play avslöjas inneha elakartad kod. De tolv apparna har tillsammans laddats ner runt 300 000 gånger. De som ligger bakom den skadliga koden har kommit undan Googles säkerhetskontroller bland annat genom att använda så kallade loaders. Det är alltså en liten bit kod i appen som kan ta kontakt med servrar, ladda ner mjukvara och köra denna. Något som också kan vara en oskyldig funktion. Men i det här fallet har appen fungerat så som användaren antagligen tänkt sig, men efter ett tag har den så kallade loadaren laddat ner den skadliga koden som en uppdatering från en tredjeplatsserver, innehåll som inte kontrolleras på samma sätt som apparna i Google Play. De appar som haft den här skadliga koden har varit QR-kodsskannrar, PDF-skannrar, säkerhetsverktyg och träningsappar.
Den skadliga kod som laddats ner av dessa appar har i flera fall varit programvaror som stulit information om användarens bankkonton, bland annat sparat kontonummer, inloggning och annat som gjort att användarnas konton har kunnat länsas av den som placerat ut den skadliga koden. Apparna ska nu har försvunnit från Google Play.
Här nedan kan du se listan på de appar som innehåll den skadliga koden:
Mobilredaktionen har kontaktats av läsare som haft de skadliga apparna installerade och vår rekommendation är dels, så klart, att man tar bort appen men också att man kontaktar sin bank för att se om man behöver göra ytterligare åtgärder. Det kan också vara en idé att titta igenom sina kontoutdrag för att se så att man känner igen och kan spåra minusposterna.