-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
Satio och Aino fick uppdatering av Sony Ericsson

Sony Ericsson har släppt programuppdateringar till sina problemdrabbade toppmodeller. Det gäller främst Satio som med uppdaterad programvara nu ska vara mer stabil.
Via Sony Ericssons programvara Update Service i datorn har vi testat att ladda ner programvaran som har nummer R1CA037, den uppdatering av systemprogramvaran som Sony Ericsson släppt till Satio. I telefonen kan man trycka *#0000# för att se vilken programvaruversion man har. När vi uppdaterade gjorde vi det dock via datorn.
Sony Ericsson Satio säljstoppades i Storbritannien hos bland annat Carphone Warehouse eftersom den stängde av sig omotiverat. Det är svårt att på kort tid bedöma om detta fel är åtgärdat när man testar den nya uppdateringen, men det känns i alla fall som om telefonen är lite rappare än innan uppdatering.
Även Aino har fått sig en uppdatering som enligt uppgift ska förbättra prestanda inom batteritid, gps och wlan samt lägga till det nya spelet Loco Roco som inte fanns med tidigare.