-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Uppgifter från tillverkarkällor
Samtliga av nästa års Iphone-modeller påstås få 5G-chipp

Qualcomms X55-modem ska enligt uppgifter från källor med insyn sitta under skalet på alla tre av hösten 2020 års Iphone-modeller.
Det är en tämligen vanligt förekommande missuppfattning att Apple skulle ligga i framkant rent tekniskt. Mjukvarumässigt har man alltid visat vägen, men när det gäller hårdvaran har bolaget med några få undantag historiskt sett ”skyndat långsamt”. Den saken gäller även 5G. Ingen av årets Iphonemodeller är rustade med 5G-modem, och som vanligt när det handlar om Apples ovilja att plocka in ny teknologi på ett tidigt stadium, så finns förstås goda anledningar. Framför allt så är 5G-näten fortfarande inte så pass utbyggda och etablerade att det behövs. Lagom till nästa höst lär de däremot vara det, och då planerar också Apple att förse samtliga av sina nya telefoner med 5G-stöd. Det uppger japanska källor till affärspublikationen Nikkei, som därmed ansluter sig till den uppfattning som analytikern och Apple-experten Ming-Chi Kuo tidigare givit uttryck för. Det ska vara Qualcomms X55-modem som är aktuellt för telefonerna. Apple har förvisso köpt majoriteten av chippjätten Intels mobilverksamhet och sägs planera att ta fram egna 5G-modem, men dessa ska enligt den gängse uppfattningen bland diverse bedömare inte vara redo förrän om några år.
5 nanometer
Vidare hävdar källorna att Apples nya systemchipp A14 – som också ska sitta under skalet på samtliga av de tre Iphone-modeller som förväntas släppas nästa höst – kommer att vara tillverkat i ”världens mest avancerade 5-nanometersprocess”. TSMC sägs få fortsatt förtroende när det gäller tillverkningen av Apples mobilchipp. Två av de tre nya Iphone-modellerna ska dessutom vara rustade med böjda skärmar (dock icke böjbara skärmar, är det viktigt att poängtera). Dessutom ska Apple ha en 3D-kamera under utveckling som telefonerna sannolikt kommer att vara rustade med, och som ska kunna användas för augmented reality-upplevelser av olika slag. Som alltid när det gäller rykten och obekräftade uppgifter av det här slaget – inte minst när de kommer så här långt i förväg – så finns förstås all anledning att ta uppgifterna lite för vad de är. Mycket kan ännu hända och planerna kan fortfarande komma att förändras.