-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
AI i Samsung Internet
Samsungs webbläsare kan få inbyggd ChatGPT

De första att bygga in ChatGPT i webbläsaren var Microsoft med webbläsaren Edge. Nu tyder programkod på att Samsung kan göra samma sak.
Annons
Microsoft var de första att bygga in OpenAI:s chattbot ChatGPT i sin webbläsare Edge. Nu pekar nyupptäckt programkod i Samsungs egen webbläsare, Samsung Internet, på att Samsung är på gång att göra samma sak. Det är i den senaste versionen av webbläsaren som det har upptäckts flera referenser till ChatGPT i programmets så kallade Labs-sektion som innehåller experimentella funktioner.
Det framgår däremot inte vilken eller vilka funktioner som implementationen av ChatGPT kommer att ha, men det spekuleras i att det kan handla om att låta AI:n sammanfatta en webbsida åt besökaren, eller låta användare göra förfrågningar i webbläsaren utan att behöva surfa till ChatGPT:s hemsida.