-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Ingen Slim, men en Edge
Samsung visade upp tunna S25 Edge

Inte mindre än två nya Galaxy-serier visades upp på Galaxy Unpacked när man avslutade med den tunna Galaxy S25 Edge.
Samsung bekräftade inte bara sin kommande dubbelvikta mobil, man valde att avsluta sitt Galaxy Unpacked-evenemang men ett diskret tillkännagivande av den fjärde modellen i Galaxy S-serien. Det var den tunna S25-modellen som enligt ryktet kallats för S25 Slim. I själva verket visar det sig att den heter Galaxy S25 Edge.
Det avslöjades inga specifikationer eller något om när det kan bli aktuellt med en lansering, men modellen som visades upp avslöjade bland annat två stycken kameror på baksidan. Den kan eventuellt också ha en skärm som går ända ut till kanterna, vilket delvis skulle kunna förklara namnvalet Edge.
Nu när den är bekräftad och har fått sitt namn, lär det inte dröja länge innan det börjar dyka upp mer detaljerad information om modellen.