-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Tre flaggskepp kan bli två
Samsung kan lägga ner en av Galaxy S-modellerna

Samsung tillverkar tre olika modeller i sin flaggskeppsserie Galaxy S, men det kan komma att ändras.
Samsung har de senaste åren presenterat tre olika modeller i sin flaggskeppsserie Galaxy S - den vanliga S-modellen, Plus samt Ultra. Nu hävdar publikationen The Elec att det kan bli ändring på det i och med nästa års Galaxy S24 som kan komma att lanseras i två olika modeller, närmare bestämt Galaxy S24 och Galaxy S24 Ultra.
Enligt dem pågår det utveckling av de kommande S24-modellerna som går under beteckningen DM. Det pågår arbete med vad som kallas DM1 och DM3, vilket skulle kunna innebära att det fanns planer på att utveckla en S24 Plus, eller DM2, men att dessa har skrotats.
Det spekuleras i att anledningen till en skrotad mellanmodell är dels att den globala försäljningen av mobiler har sjunkit de senaste åren, och att de som säljs antingen inom en serie antingen är den billigare modellen eller den lyxigaste. Det liknar det som Apple råkade ut för med sin Iphone 14 Plus, där de flesta Iphone-köpare antingen köpte Iphone 14 eller någon av de dyrare Pro-modellerna.
Därmed kan den snart presenterade Galaxy S23 Plus bli den sista modellen i det segmentet för Galaxy S-serien.