-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
Turtle Glass
Samsung jobbar på eget skyddsglas

Cornings Gorilla Glass kan snart få konkurrens av Samsungs eget Turtle Glass.
Skärmar till smartphones är ömtåliga och många av oss rynkar på näsan om en kommande dyrgrip inte har ett härdat och förstärkt skal från Cornings Gorilla Glass-serie eller åtminstone motsvarande teknik.
Nu har en patentregistrering från Samsung dykt upp som hänvisar till Turtle Glass, vilket har dragit igång spekulationer om att Samsung jobbar med ett eget skärmglas. Patentansökan hänvisar till något som ska täcka bland annat smartphones, tablets, musikspelare, kameror och navigationssystem.
Utöver att Samsung säkert kan spara en slant eller två i det långa loppet genom att använda ett egentillverkat glas istället för Cornings finns det ju faktiskt möjlighet att de kommit på något mer stötsäkert än det Gorilla Glass bygger på. Eller så är det helt enkelt enklare att tillverka böjda glas på egen hand än att blanda in någon annan.
Superglas eller besparing? Konspirera i kommentarsfältet.