-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Snabb start på 2023
Samsung Galaxy S23 kan få tidigare lansering

Information från underleverantörer tyder på en tidig lansering av nästa års Galaxy S23-modeller.
Inledningen av 2022 blev smått kaosartad när det handlar om mobillanseringar. Först lanserades Galaxy S21 FE sent om sider, tätt följ av Galaxy S22-modellerna som lanserades några veckor senare än vanligt men ändå nästan i knät på S21 FE.
Nu citerar dock publikationen Korea IT News underleverantörer till Samsung som säger att enligt Samsung Electronics Mobile Experience (MX) planering kommer S23-modellerna att få en tidig lansering, närmare bestämt tre veckor tidigare än S22-modellerna, vilka presenterades 9 februari och släpptes 25 februari. Rent konkret skulle det betyda att Samsungs kommande Unpacked-evenemang kan komma att gå av stapeln redan i mitten av januari med en lansering tidigt i februari.
En av anledningarna till de nya lanseringsplanerna kan vara att man inte har några planer på att upprepa 2022-kaoset i och med att Samsung inte kommer att släppa någon S22 FE-modell.