-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Första med Android Wear
Så mycket kostar LG:s smarta klocka

LG:s första klocka med Android Wear verkar ha begåvats med såväl pris som lanseringsperiod.
Det är franska Les Numériques som säger sig ha kommit över uppgifter om när LG:s smarta klocka med Android Wear kommer att börja säljas och till vilket pris. Klockan är långt ifrån lika uppmärksammad som Motorolas Moto 360, men inte desto mindre intressant då den blir en av de första klockorna med Googles system för smarta klockor.
Enligt källan kommer klockan, LG G Watch, att landa på 199 Euro, det vill säga en snudd under två tusen svenska pengar och den kommer att släppas någon gång under juni månad.
Antingen får vi veta pris och lansering under LG:s lansering av G3, som enligt ryktet ska presenteras i slutet av maj, eller så kommer klockan att få någon slags pseudo-Nexus-behandling under Google I/O i slutet av juni.