-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
Gör en Microsoft
Rykte: Samsung går direkt på Note 7

Samsung sägs hoppa över Note 6 helt och gå på Note 7 som nästa version.
Nej, det rör sig inte om att hoppa över en generation, det är samma kommande mobil med nytt namn. Enligt ET News och flera andra källor kommer Samsung att döpa nästa Galaxy Note till Galaxy Note 7, och därmed hoppa över Note 6 helt.
Orsaken är naturligtvis att komma upp i samma versionsnummer som Galaxy S7, vilket det finns en viss logik i. För folk som inte är nere i specar och följer branschen skulle det onekligen kunna framstå som Galaxy Note 6 var en generation äldre än S7. Samtidigt väcker det associationer till Microsofts fullständigt godtyckliga versionsnumreringar av Windows.
Enligt samma källa är Samsung också färdiga med testningen av prototyperna för den kommande Note-modellen och ska ha valt en variant med böjda skärmkanter på samma sätt som S7 Edge. Om det innebär att man dessutom slänger på ett Edge på slutet på namnet återstår att se.