-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
-
PLUS
Bästa kameran – Duell med en twist: Samsung Galaxy S25 Ultra mot Iphone 16 Pro
-
PLUS
Krönika: Microsoft akterseglade i Androids AI-satsning
Striden fortsätter
Qualcomm stämmer Apple – påstås ha avslöjat teknik-hemligheter

Det tycks inte finnas den minsta strimma ljus i slutet av tunneln när det gäller fajten mellan Qualcomm och Apple. Nu stämmer Qualcomm återigen Apple. Den här gången påstås Apple ha läckt uppgifter om proprietär teknologi till Intel.
Det har gått så många vändor i striden mellan Apple och Qualcomm vid det här laget att det är svårt att avgöra vilka oenigheter som hör samman. Men sannolikt är Qualcomms senaste stämning mot Apple resultatet av att man varit i luven på varandra en längre tid, snarare än en helt isolerad konflikt. Qualcomm har hur som helst stämt Apple för kontraktsbrott. Detta då man ska ha avslöjat detaljer om proprietär Qualcomm-teknologi till en av chippjättens störstsa konkurrenter, nämligen Intel. En anställd på Apple påstås ha kopierat in en person som jobbade med Intels chipp i en mejlutväxling som bland annat handlade om tekniska detaljer och källkod.
Fick ej avslöja detaljer
Apple har inte kommenterat stämningen. Men det står i Qualcomms inlämnade dokument att Apples ingenjörer hade skrivit på kontrakt där man specifikt förbjöds att diskutera detaljer rörande Qualcomms chipp med ingenjörer som jobbade med konkurrerande chipp från Intel. I stämningen finns även uppgifter om en annan incident, då en ingenjör som jobbat med en annan konkurrerande tillverkare ha bett om information från Qualcomm.
De båda IT-jättarna har bråkat med varandra sedan långt tillbaka, och striden tog ny fart när Apple i januari bestämde sig för att helt enkelt inte betala Qualcomms licensavgifter, som man anser är orimliga.