-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
Translator blir bättre på översättningar
Översättningsappen får stöd för fler språk

Microsofts översättningstjänst ska dessutom få förbättrad översättning genom att kombinera språk.
Microsoft meddelar att de har byggt ut sin översättningstjänst som bland annat finns i app-form men också finns i sökmotorn Bing och i företagets Office-program.
Det har tillkommit tolv nya språk och dialekter, bland annat georgiska, kirgisiska och makedonska, och totalt omfattar nytillskotten språk som används av 84,6 miljoner människor. Totalt har Translator nu stöd för mer än 100 språk och dialekter, vilket enligt Microsoft innebär att språkstödet omfattar 5,66 miljarder människor.
Microsoft berättar också att man använder en form av artificiell intelligens som man kallar för Z-kod för att bearbeta översättningarna. Det inkluderar bland annat att kombinera och ta hänsyn till olika språk, och till exempel ska tjänstens rumänska översättningar blivit bättre när AI-modellen började ta hänsyn till franska, portugisiska, spanska och italienska i översättningarna.