-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
-
PLUS
Bästa kameran – Duell med en twist: Samsung Galaxy S25 Ultra mot Iphone 16 Pro
-
PLUS
Krönika: Microsoft akterseglade i Androids AI-satsning
-
PLUS
De bästa nyheterna till Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så får du nytta av dem
-
PLUS
Många stoppklossar på väg mot bättre wifi
-
PLUS
Första intrycket: Moto AI beta – smygtitt och förhandstest
-
PLUS
Krönika: Hårdvaran i Galaxy S25 nästan sekundär för Samsung
Tåliga skal
Otterbox - nu mindre fula

Otterbox lanserar en ny serie designade mobilskal.
Otterbox har gjort sig känt för sina mobilskal till bland annat Apple, Samsung och HTC som gör telefonerna stöttåliga. Skalen är extremt robusta, men kan inte direkt kallas eleganta.
I alla fall inte förrän nu, när Otterbox lanserar sin nya Symmetry-serie mobilskal, med ett mjukare och elegantare utseende, trots stöttåligheten. Enligt Otterbox har skalet har två lager, med dels ett invändigt dämpningsmaterial i syntetiskt gummi med bikakestruktur som dämpar effekten av fall och stötar, dels en yttre, hård och skraptålig struktur som också ska göra att skalet lätt glider i och ur fickan. En upphöjd, fasad gummikant ska ge extra skydd åt pekskärmen. Otterbox påpekar att skalen inte ger något skydd mot vatten.
Skalet finns i ett antal olika färger och grafiska mönster och passar till en början till Apple iPhone 5/5s, iPhone 5c och Samsung GALAXY S 4. Det kommer att kosta från 349 kronor.
Med tanke på fokus på designen är det synd att Otterbox är så snåla med pressbilder på skalen, men här nedan har vi i alla fall en reklamvideo för Otterbox Symmetry.