-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
Universe
Otterbox gör modulärt skal

Väntan på modulära telefoner tar för lång tid, så Otterbox fixar ett skal för det istället.
Modulära telefoner har varit i ropet ett tag nu, även om Googles Project Ara verkar bli rejält nedstrypt i sin första version. Men för de som inte orkar vänta har Otterbox kört igång med ett mobilskal med stöd för moduler.
Otterbox Universe heter det och är till formen ungefär som företagets befintliga Symmetry-skal. Skillnaden är att det finns en liten lucka med fästanordning på baksidan där olika tillbehörsmoduler kan fästas. Skalet är även anpassat för att tillbehören enkelt ska kunna anslutas till telefonens bottenkontakt.
Första varianten av Universe passar Apples Iphone 6/6s/6 Plus/6s Plus, men troligen dyker det upp fler telefoner i sortimentet inom kort. Själva skalet kommer att landa på ungefär 500 eller 600 kronor beroende på telefonstorleken och de olika tilläggsmodulerna som lanseras från start är följande och priserna är översatta till ungefär vad de skulle kosta i svenska kronor:
En hel del tillbehörsmoduler redan från start alltså, där tredjepartstillverkare samarbetat med Otterbox för att bygga tillbehören medan Otterbox bara står för själva skalet. Hur det ser ut med svensk lansering är dock oklart. Intressant idé eller bara onödigt? Kommentarsfältet är ditt.