-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
-
PLUS
Bästa kameran – Duell med en twist: Samsung Galaxy S25 Ultra mot Iphone 16 Pro
Oneplus verkar ha något i kikaren
Oneplus kan göra en ny vikbar trots allt

Tidigare i år konstaterade Oneplus att de inte skulle släppa någon vikbar mobil i år, men läckor hävdar motsatsen.
Det var i februari som Oneplus, till skillnad från vad många trodde, inte presenterade en Oneplus Open 2 utan tvärtom officiellt konstaterade att man inte har planer på att släppa någon vikbar mobil under 2025.
Eventuellt kan det bli en ändring på den saken. Det är bland annat läckaren Max Jambor som hävdar att Oneplus arbetar med en mobil som går under projektnamnet Pagani, medan läckaren Abhishek Yadav tillägger att Pagani är en vikbar mobil.
Detta har väckt en rad spekulationer där den mest sannolika pekar på att det är den påstådda Oneplus Open 2 som har blivit försenad till nästa år men att arbetet med den pågår. En antydan i Oneplus tillkännagivande om ingen vikbar under 2025 hävdar att man vill “omdefiniera ett flertal kategorier”. Det skulle kunna innebära att det handlar om något helt annat, där det har föreslagit både en “flip-modell”, en dubbelvikt modell, eller en budgetmodell.
Än så länge är det bara Oneplus som vet svaret.