-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
-
PLUS
Chromecast-problemen visar hur svårt det är att lita på Google och andra jättar
-
PLUS
Passkeys: Därför behöver du veta mer om dem
-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
Oneplus One släpps fri
Oneplus 2 kommer säljas med invites

Samtidigt som Oneplus One till slut går att köpa helt utan inbjudningar meddelar Oneplus att man kommer att använda samma taktik med inbjudningar för Oneplus 2.
Oneplus One blev en av förra årets överraskningssuccéer. Inte minst för företaget själva som hade svårt att hantera att telefonen sålde i över en miljon exemplar. För att hålla försäljningstakten nere (och intresset uppe) har man använt ett system där man måste få en inbjudan från någon annan som redan äger telefonen för att kunna köpa den. Periodvis har man kunnat köpa telefonen utan invites, men alltid under begränsad tid.
Men nu släpper man till slut telefonen helt fri för försäljning, utan vidare invites på sin webbsida. Förmodligen för att intresset avklingat tillräckligt för att man ska kunna hantera efterfrågan även med en slimmad säljorganisation.
Samtidigt meddelar Oneplus på sin blogg att uppföljaren Oneplus 2 (ja, de skriver det med siffra till skillnad från föregångaren) kommer att säljas med invites på samma sätt som Oneplus One gjordes.
"Vi kommer att fortsätta att ha rakbladstunna marginaler för att ge våra kunder så mycket värde för pengarna som möjligt, och det ökar risken för oss kraftigt. Oneplus 2 kommer att ge oss utmaningar som följer med en ny produkt, och till en början kommer invite-systemet hjälpa oss att hantera den risken." förklarar företaget sitt val.
Detta får i alla fall tolkas som att även Oneplus 2 ska bli en extremt prisvärd produkt. Enligt Oneplus själva sålde de Oneplus One för strax över tillverkningskostnaden.