-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Problemdags igen
Om Google-appen i din Android kraschar gång på gång – så löser du problemet

Idag har det kommit rapporter från användare som har problem med att Google-appen i telefonen kraschar gång på gång. Så här kan du lösa problemet om du drabbats.
På Mobil har vi fått rapporter från Android-användare om att Google-appen i deras telefon kraschar gång på gång. Problemet tycks inte lika omfattande som när Google nyligen hade den här typen av problem, men har ändå drabbat ett antal användare.
Så fixar du
På Mobilredaktionen har vi inte drabbats av problemet eller lyckats återdskapa det på någon telefon, men det enklaste sättet att lösa problemet uppges vara att uppdatera telefonens Google-app genom att anmäla dig som betatestare av appen. Det här gör att den felaktiga version av Google-appen som skapar problemen ersätts med en ny. Du anmäler dig som betatestare av Google-appen här.
När anmälan har gått igenom ska sedan en uppdatering till Google-appen finnas tillgänglig via dess sida i Google Play-butiken.
Ett alternativ
På Twitter svarar Google själva att en alternativ åtgärd kan vara att hålla in av- och på-knappen i 30 sekunder för att starta om och sedan prova igen. Google har även bekräftst till Android Central att de är medvetna om problemet och at de jobbar på att ta fram en lösning.
Det var inte länge sedan som Google och ett stort antal Android-användare världen över drabbades av ett liknande problem. Då gällde det en uppdatering av Webview i Android som gick fel och skapade stora problem, något Google då sade sig arbeta för att undvika att det skulle hända igen. Den här gången tycks alltså dock problemet inte drabba lika många användare som då.