-
PLUS
Krönika: Lärdomar från MWC 2025 – röststyrning är AI:s värsta fiende
-
PLUS
Fördjupning: Tankar och teknik bakom kamerorna i Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Mobil svarar om Telenor-problem, seniorklocka, Airtag-konkurrenter och mer utrymme i Google Foto
-
PLUS
Krönika: Dilemmat när Apple dödar sin sista och enda kompakta Iphone
-
PLUS
Flera nyheter i Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så funkar de
-
PLUS
Krönika: Jag spår framtiden ett år framåt genom att se ett år bakåt
-
PLUS
Bästa kameran – Duell med en twist: Samsung Galaxy S25 Ultra mot Iphone 16 Pro
-
PLUS
Krönika: Microsoft akterseglade i Androids AI-satsning
-
PLUS
De bästa nyheterna till Samsungs mobiler med One UI 7 och Android 15 – Så får du nytta av dem
-
PLUS
Många stoppklossar på väg mot bättre wifi
Överraskande testresultat
Nya tåliga glaset satt på prov: Så tåliga är Iphone 12 och Iphone 12 Pro

Med det nya glaset lär du ta skada innan din Iphone 12 gör det.
Med Iphone 12 har Apple i en del avseenden gått tillbaka till en lite äldre design med rakare kanter på metallchassit än de mjukare som introducerades med Iphone 6. Dessutom är glaset plattare samt av en ny typ som kallas för "Ceramic Shield" där keramiska kristaller har bakats in i glaset. Detta ska enligt Apple göra Iphone 12 betydligt tåligare bland annat när användare råkar tappa telefonen, det ska närmare bestämt ge fyra gånger bättre tålighet mot fallskador.
Nu har Youtubekanalen EverythingApplePro testat påståendena genom att helt enkelt tappa Iphone 12 och Iphone 12 Pro. Bägge telefonerna är lika stora, men Pro-versionen är drygt 25 gram tyngre eftersom den har rostfritt stål i chassit medan den vanliga Iphone 12 har aluminium.
Testerna visade att den nya glastypen håller för otroligt mycket, trots att glaset på baksidan i teorin borde vara känsligare då den inte innehåller de keramiska kristallerna. Däremot visar det sig att metallchassit fortfarande kan ta skada av att tappas från midje- och huvudhöjd, samt att oled-skärmen bakom glaset fortfarande kan ta skada även om glaset håller.
EverythingApplePro testade även att "tappa" telefonerna från drygt tre meters höjd och vid den höjden kunde även det keramiska glaset spricka, men den typen av olycka lär inte höra till vanligheterna.