Nya bilder på Sony Ericsson M610

Nya bilder har dykt upp på nätet av vad som tros vara den kommande Sony Ericsson M610i, med kodnamnet Lizy. Telefonen är troligen tänkt att bli en uppföljare till M600, och en lillebror till P1.

Publicerad Senast uppdaterad

Telefonen går alltså än så länge under arbetsnamnet Lizy, men ryktena är samstämmiga om att den kommer att heta M610 när den släpps. Troligen med det lilla suffixet i som de flesta modeller som säljs i Sverige får.

Telefonen certifierades av amerikanska myndigheter i maj, och nu har den tjeckiska sajten mobil.cz lyckats nosa fram fler bilder på prototypen. Den har en formfaktor som är snarlik P1, av måtten att döma något högre och bredare, men tunnare.

Preliminära uppgifter sager att den har UIQ 3.0 som plattform, Symbian OS, trippelbands-GSM och 3G och har Bluetooth och wlan. Med andra ord en M600 med wlan. Eller om man så vill, en P1 utan kamera.