-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
-
PLUS
11 tips: Google-appen som kan mycket mer än du tror
-
PLUS
Krönika: Google är bra på gratis men usla på att ta betalt
-
PLUS
Så kan Xiaomi-telefonen bli Mac-datorns och Iphones bästa vän
Biometrisk inloggning
Ny teknik ska ge bättre ansiktsigenkänning

Android kan komma att få en ny och förbättrad teknik som kan bli en ny generation av biometrisk inloggning.
Det är företaget Metalenz som har tagit fram en ny teknik för biometri för ansiktsigenkänning. Tekniken kallas Polar ID, och nu har både Samsung och Qualcomm inlett samarbeten med företaget angående tekniken.
Polar ID använder sig av en ny typ av sensor som som utnyttjar ett material som Metalenz kallar metaytor som kan fånga upp polariserat ljus som studsar mot användarens ansikte, vilket enligt Metalenz ger en signatur som är lika unik som ett fingeravtryck. Användningen av polariserat ljus ska bland annat innebära att inte går att lura avläsningen med exempelvis en 3D-utskriven mask eller ett foto.
Utöver den ökade säkerheten använder Polar ID dessutom teknik som är så fysiskt liten att den kan komma att byggas in i en vanlig frontkamera.
Metalenz har redan visat upp den nya tekniken, och man räknar med att de första produkterna som använder den nya sensorn kan komma att dyka upp på marknaden under 2025.